DOŚWIADCZENIE, WSZECHSTRONNOŚĆ, ELASTYCZNOŚĆ
Oferta AES Pracownia badań archeologicznych bazuje na wieloletnim doświadczeniu w zakresie prowadzenia komercyjnych i naukowych badań archeologicznych zdobytym podczas wykopalisk prowadzonych na terenie historycznego miasta Gdańska oraz przy światowej sławy zabytkach takich jak zamek krzyżacki w Malborku i zamek królewski w Chęcinach.
GDAŃSK
2015: wykonanie kompleksowej dokumentacji archeologicznej w tym pomiarowej dokumentacji fotogrametrycznej wraz z opracowaniem graficznym oraz konsultacje archeologiczno-architektoniczne podczas ratowniczych badań archeologicznych w piwnicach Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Badania realizowane pod kierownictwem mgr Krzysztofa Dyrdy przez firmę Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Maria Karolina Kocińska na zlecenie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas badań odsłonięto fragment kamiennego fundamentu gotyckiej kamienicy, rozebranej w 1602 r. w trakcie budowy Arsenału.
(fot. P. Muntowski)
2014: kierowanie na zlecenie Fundacji Kulturalnej ARCHÉ ratowniczymi badaniami archeologicznymi przy ul. Świętego Ducha 68 w Gdańsku. Obszar badań znajdował się w obrębie zniszczonej w 1945 r. historycznej zabudowy miejskiej i obejmował dawne posesje przy ul. Heilige Geistt-Gasse 47-52 (numeracja według planu D. Buhse z lat 1866-1869). Badania pozwoliły na prześledzenie rozwoju przestrzennego i zabudowy działek od początków zagospodarowania terenu około połowy XIV w.
(fot. 1-6 P. Muntowski, 7-8 D. Klucewicz)
2014: wykonanie pomiarowej dokumentacji fotogrametrycznej podczas badań archeologicznych na Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.
Wykopaliska prowadzone są pod kierownictwemdr Joanny Dąbal przez Instytutu Archeologii i Etnologii UG we współpracy z Politechniką Gdańską oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.
2014: wykonanie pomiarowej dokumentacji fotogrametrycznej zabytkowych partii murów krużganków gmachu klasztoru pofranciszkańskiego podczas nadzoru archeologicznego w Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 na zlecenie firmy SIGNUM Aleksander Kwapiński.
2011 – 2012: kierowanie na zlecenie Agencji DART ratowniczymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi dla MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ w Gdańsku. Obszar inwestycji o powierzchni ponad 17000 m2 obejmował niemal całą zniszczoną podczas II wojny światowej dzielnicę Gdańska zwaną Wiadrownią.
Zrealizowanie badań o tak złożonej tematyce na tak wielką skalę i pod ekstremalną presją czasu nie byłaby możliwe bez przyjęcia interdyscyplinarnego modelu prowadzenia badań oraz zastosowania na szeroką skalę nowoczesnych technik dokumentacyjnych (skaning laserowy, fotogrametria).
(fot. ARCphoto, M. Wiśniewski)
2006 – 2010: udział w szerokopłaszczyznowych badaniach archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na obszarze Wyspy Spichrzów oraz wykopaliskach prowadzonych przez firmę ANTIQUA przy ul. Szafarnia i 3 Maja.
ŁEBA
2015: wykonanie sondażowych badań archeologicznych w rejonie ruin kościoła św. Mikołaja w Łebie wraz z wykonaniem analizy archeologiczno-architektonicznej zachowanego muru. Badania realizowane na zlecenie Gminy Miejskiej Łeba. Podczas badań odsłonięto fragmenty fundamentu muru kościoła oraz liczne pochówki średniowieczne i nowożytne zlokalizowane w jego wnętrzu.
(fot. P. Muntowski)
ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH
2013: udział w terenowych pracach wykopaliskowych i wykonanie dokumentacji fotogrametrycznej w kooperacji z firmą GALTY Paweł Micyk na zlecenie Pracowni archeologicznej Waldemar Gliński z Kielc
Jakość wykonywanej przez nas dokumentacji nabrała szczególnego znaczenia w obliczu spektakularnych wyników badań. Natrafiliśmy na relikty nieznanej dotychczas wieży, pochodzącej najprawdopodobniej z pierwszego założenia zamkowego, wzniesionego tu w końcu XIII w.
ZAMEK W MALBORKU
2011: kierowanie terenowymi pracami archeologiczno-architektonicznymi oraz wykonanie dokumentacji archeologicznej i pomiarowej podczas wykopalisk na Wałach von Plauena na zamku w Malborku przeprowadzonych przez firmę ANTIQUA na zlecenie Muzeum Zamkowego.
Podczas badań natrafiono między innymi na relikty średniowiecznych mostów oraz odnaleziono wyjątkowe znalezisko – średniowieczny koncerz zdobiony złoconymi krzyżami.
ZAMEK W OSIEKU
2009: przeprowadzenie z ramienia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku naukowych badań archeologicznych na terenie zamku krzyżackiego i renesansowej rezydencji starostów w Osieku.
Dzięki badaniom udało się określić plan założenia oraz odsłonić nieznane dotychczas elementy średniowiecznej warowni, w tym bramę mostową oraz elementy brukowanej nawierzchni.
SOPOT
2013: Ocena wpływu działań budowlanych na zachowanie dziedzictwa archeologicznego w ramach budowy Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej. Konsultacje naukowe z zakresu ochrony archeologicznej podczas prac rozbiórkowo-budowlanych przy tzw. Domu Młynarza w Sopocie przy ul. Młyńskiej 11
ŚWINNA PORĘBA
2013 – 2014: opracowanie cyfrowej dokumentacji fotogrametrycznej z badań w obrębie planowanego zbiornika Świnna Poręba na zlecenie firmy GALTY Paweł Micyk.
NADZORY I BADANIA NA ZLECENIE OSÓB PRYWATNYCH
Kobysewo – badania archeologiczne i nadzór nad budową domu jednorodzinnego.