AES Pracownia badań archeologicznych specjalizuje się w wykonywaniu wysokiej jakości dokumentacji na potrzeby badań archeologicznych i architektonicznych.
Współczesna archeologia wykorzystuje wiele zaawansowanych metod pomiarowych i technik obrazowania bliskiego i dalekiego zasięgu. Nasza ekipa zastąpi czasochłonne, kosztowne i obarczone niedokładnością tradycyjne metody sporządzanie dokumentacji przy jednoczesnym wzroście dokładności i walorów prezentacyjnych.
W procesie wykonywania dokumentacji bazujemy na precyzyjnych pomiarach geodezyjnych (Total Station / GPS), bazach danych oraz wysokiej cyfrowych technikach teledetekcyjnych.
FOTOGRAMETRIA CYFROWA
Fotogrametria, czyli obszar nauki i techniki zajmujący się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zarejestrowanych obrazów, doskonale sprawdza się w praktyce badań archeologicznych. W uproszczonym ujęciu można powiedzieć, że fotogrametria zajmuje się pozyskiwaniem danych o przestrzeni trójwymiarowej z obiektów dwuwymiarowych (zdjęcia cyfrowe).
Podstawą sporządzanej przez nas dokumentacji są ortofotomapy, czyli cyfrowe plany powstałe z przetworzonych i połączonych obrazów o skorygowanych zniekształceniach perspektywicznych i optycznych, stanowiących prostopadły (ortogonalny) rzut dokumentowanych obiektów na płaszczyznę.
Główne zalety tej metody to:
SKANING LASEROWY
Podstawowym produktem skanowania laserowego jest chmura punktów o znanych współrzędnych przestrzennych (XYZ), które są miejscami odbić promieni lasera od napotkanych przeszkód. Skan laserowy to nie tylko wyjątkowo precyzyjna technika pomiarowa, ale i realistyczne wizualizacje w przeniesionej w wirtualną rzeczywistość przestrzeni oraz doskonała podstawa do zaawansowanego modelowania przestrzennego i rekonstrukcji.
Na życzenie klientów zapewniamy usługi skanowania laserowego na potrzeby badań archeologicznych i inwentaryzacji architektonicznych.