Zasypane miasto - Stara Łeba

2016-02-02

 

Rok 2015 był dla nas wyjątkowo pracowity, pora więc na nieco spóźnioną prezentację najciekawszej w minionym roku realizacji AES! Przez cały wrzesień trwały archeologiczne badania sondżowe w rejonie ruin kościoła św. Mikołaja w Łebie. Badania realizowane były przy współpracy Uniwersytetu Gdańskiego na zlecenie Gminy Miejskiej Łeba. Podczas badań odsłonięto fragmenty fundamentu muru kościoła oraz liczne pochówki średniowieczne i nowożytne zlokalizowane w jego wnętrzu. Niedługo opublikujemy obszerniejszą relację z badań!

 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami na temat przeprowadzonych prac:

 

TVP INFO

 

TVN24

 

GAZETA KASZUBSKA

 

GAZETA WYBORCZA

 

Zamek w Malborku

2015-07-04

 

Po dłuższej przerwie wracamy z nowymi realizacjami AES! Tym razem gościliśmy na zamku w Malborku. Dokumentowaliśmy fragment kamiennego fundamentu odsłoniętego podczas badań archelogicznych realizowanych przez firmę Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Maria Karolina Kocińska. Wykonaliśmy ortofoto lic ścian oraz korony fundamentu a także model 3D reliktów.

 

Poglądowy model w formacie PDF można pobrać TUTAJ. Plik należy zapisać na dysku i otworzyć w programie Adobe Reader.

 

Wielka Zbrojownia w Gdańsku

 

2015-03-09

 

Zapraszam do zapoznania się z najnowszymi realizacjami AES! Tym razem gościliśmy w piwnicach Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Podczas badań odsłonięto fragment kamiennego fundamentu gotyckiej kamienicy rozebranej w 1602 r. w trakcie budowy Arsenału. Badania były realizowane pod kierownictwem mgr Krzysztofa Dyrdy przez firmę Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Maria Karolina Kocińska na zlecenie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Zamek królewski w Chęcinach

2014-08-12

 

Zapraszam do obejrzenia w 3D reliktów trzynastowiecznej wieży odkrytej w 2013 r. na zamku królewskim w Chęcinach.

 

www.cumulus.zabytek.gov.pl/

 

Podstawą wizualizacji jest chmura punktów, uzyskana dzięki pomiarom skanerem laserowym Faro Focus 3D wykonanym w dniach 2-3 października 2013 przez specjalistów z Działu Digitalizacji Zabytków i Muzealiów, Zespołu d/s Inwentaryzacji Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Zachęcam do odwiedzenia działu Realizacje.

 

Wykopaliska przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku 3

 

 

2014-08-04

 

W ostatnim czasie sporo się działo na stanowisku przy ul. Świętego Ducha!

 

Skaning 3D

 

W piątek 1.08.2014 r. dzięki zaangażowaniu architekta - pasjonata zabytków Wojciecha Hryniewieckiego-Fiedorowicza z firmy FH Architekci wykonano pełny skaning laserowy reliktów zabudowy murowanej. Skan wykonano najwyższej klasy instrumentem Leica ScanStation P20. Wkrótce zaprezentujemy więcej wyników skanowania.

 

 

Fot. 4-6 Wojciech Hryniewiecki-Fiedorowicz (HF Architekci)

 

 

zDolne Miasto

 

W czwartek 31.07.2014 wykopaliska odwiedziła grupa dzieci i młodzieży. Wizyta obyła się w ramach działalności świetlicy socjoterapeutycznej "Centrum Reduta", w której realizowany jest jeden z programów rewitalizacji Dolnego Miasta pod nazwą "zDolne Miasto". Dzięki działalności Centrum Reduta dzieci i młodzież z Dolnego Miasta w wieku 13-20 lat maja okazję rozwijać swoje zainteresowania i realizować pasje uczestnicząc w zajęciach sportowych, artystycznych i przygotowujących do zawodu.

 

Organizatorzy starają się zagospodarować swoim podopiecznym czas w ciekawy i kreatywny sposób - chodzą na wystawy, jeżdżą na wycieczki, pokazują jak wygląda praca różnych osób. Starają się także zachęcić młodzież do samodzielnej organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć, tak aby rozwijała swoje talenty organizatorskie i przygotowała się do poważnych ról w dorosłym świecie.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu www.zdolnemiasto.pl oraz realizującego je stowarzyszenia www.mrowisko.org.pl!

 

Fot. 2. Mateusz Michno

AES Pracownia badań archeologicznych Patryk Muntowski

Tetmajera 3/55 83-110 Tczew

tel:(+48) 504 468 423 e-mail: aes.archeologia@gmail.com